Selgunud on Liivi lahe meretuulepargi elektriühenduste esialgsed trassikoridori alternatiivid
Mais alanud Liivi lahe meretuulepargi elektriühenduste eriplaneeringu asukohavaliku etapis on jõutud esmaste ühendustrasside visandamiseni. Kaalumisel on ühendused Sindi ja Kilingi-Nõmme suunal ning esialgsete trassikoridoridega on võimalik tutvuda kaardirakenduses. Septembris toimub nende tutvustamiseks ja tagasiside kogumiseks neli avalikku koosolekut.
Hetkel ei kaaluta enam ühendusvõimalusi läbi Audru põhivõrgu alajaama. Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi planeeringute osakonna nõuniku Anne Martini sõnul on planeerimisprotsessi siht leida trassile asukoht, mis minimeerib mõjusid inimestele ning loodusele, kuid on majanduslikult teostatav. "Eriplaneeringust puudutatud kinnistu omanikele on saadetud ka täpsem info, et hoida neid projekti arengutega pidevalt kursis. Ehkki trassi täpne asukoht ja maavajadus selgub planeerimisprotsessi käigus eeldatavasti 2026. aastaks, annavad valminud esmased alternatiivid juba aimduse tulevastest ühendustest," ütles Martin.
Eriplaneeringu koostamisel tehakse tihedat koostööd kohalike omavalitsustega, kes on piirkonna ja selle vajadustega kõige paremini kursis. Planeerimisel soovitakse arvestada ka kohalike elanike huvidega. "Valminud kaardirakenduses on näidatud esialgsed ühenduste asukohad, millega edasi töötame. Kogume arvamusi, viime läbi põhjalikke uuringuid ja hindame hoolikalt planeeringu elluviimisega kaasnevaid sotsiaalseid, kultuurilisi, majanduslikke kui ka keskkonnale avalduvaid mõjusid," selgitas Martin. Ta lisas, et tähtis on korraldada planeerimisprotsess koostöös ja dialoogis. Inimestele on oluline tagada võimalus öelda sõna sekka kogu planeerimisprotsessi vältel ja seega on esialgsete trassikoridoride alternatiivide tutvustamiseks kavandatud mitmed kohtumised kohalike elanikega.
Enefit Greeni meretuuleenergia arendusjuhi Karmo Kõrveki sõnul toimusid tegevused trasside täpsustamiseks kogu suve, kuid palju tööd on veel ees. "Parim trassialternatiiv selgub ühistööna, kuhu oma tagasisidega saab panustada nii kohalik elanik, kohalik ettevõtja kui ka ametiasutus. Planeeringu eesmärk, milleks on ühendada 2030 aastaks 4 TWh taastuvenergiat Eesti põhivõrku, on ambitsioonikas, ent kõigi osapoolte koostöös võimalik," ütles Kõrvek.
Elektriühenduse trassikoridori asukoha otsustab valitsus arvestades kogukondadega tehtud koostöö ja mõjude hindamise tulemusi eeldatavasti 2026. aastal. Sellele järgneb täpsem projekteerimine, mis paneb aluse ühenduse väljaehitamiseks hiljemalt 2030. aastaks.
Kaasamiskoosolekud esialgsete trassikoridori alternatiivide tutvustamiseks toimuvad:
- 23.09.2024 kell 17.00 Paikuse osavallakeskuses (Pärnade pst 11, Paikuse)
- 24.09.2024 kell 17.30 Häädemeeste Seltsimajas (Suurküla 4, Häädemeeste)
- 25.09.2024 kell 17.30 Kilingi-Nõmme klubis (Pärnu tn 73, Kilingi-Nõmme)
- 30.09.2023 kell 17.30 veebikohtumine, millega ühinemise link on siin
Lisainfot planeeringu kohta leiab aadressil www.liivielekter.ee.
Lisainfo korral palun pöörduda riigi eriplaneeringu projektijuhi Anne Martini poole (anne.martin@agri.ee, 5802 3933).